Nie pamiętasz hasła?
Konto? Zarejestruj się!
Katalog stron WWW
 Przydatne  Słowniki 
Zdjęcie   Zakładki Odsłon

Słownik języka polskiego Poleć stronę znajomemu 
Słownik składa się z około 80 000 haseł zawierających słownictwo używane we współczesnej polszczyźnie.

Zawiera wyrazy i wyrażenia pochodzące zarówno ze słownictwa ogólnego, jak i terminy specjalistyczne, które mogą być znane poza kręgiem specjalistów.

Hasła pochodzą z trzytomowego Słownika języka polskiego PWN, opracowanego autorsko przez Redakcję Słowników Języka Polskiego PWN i wydanego w latach 1978-1981 pod redakcją naukową prof. Mieczysława Szymczaka. W 1992 r. ukazało się jego wydanie zmienione oraz tom suplementowy, który połączono z tomami zasadniczymi w 1995 r.

Hasła słownikowe zawierają informacje o znaczeniu wyrazów, odmianie, przykłady użycia, związki frazeologiczne, najważniejsze synonimy i etymologie.
32 


Słownik wyrazów obcych Poleć stronę znajomemu 
Słownik zawiera prawie 30 000 haseł — wyrazów obcych używanych we współczesnej polszczyźnie oraz sentencji obcojęzycznych. Objaśnia ich znaczenie i pochodzenie, przytacza wymowę, kwalifikatory i związki wyrazowe.
29 


Słownik ortograficzny Poleć stronę znajomemu 

Słownik zawiera około 125 000 haseł — zarówno wyrazów polskich, jak i wyrazów obcych używanych w polszczyźnie, w tym znaczną liczbę nazw własnych, zwłaszcza miejscowych i osobowych.

Słownik podaje też formy odmiany wyrazów i zalecane miejsca dzielenia słów na granicy wierszy. Formy równorzędne łączone są skrótem a. (=albo), formy nierównorzędne zaś skrótem zob. (=zobacz), który prowadzi do formy zalecanej. Rzadkie formy fleksyjne podano w nawiasie.

Uzupełnieniem słownika są zasady pisowni i interpunkcji oraz aneks z najnowszymi zmianami w ortografii. Podane przy hasłach odsyłacze prowadzą do stron z odpowiednią zasadą ortograficzną.

25 

Pozycje :: : 1 - 3 z 3
Wstecz
Free thumbnail preview by Thumbshot.de