Katalog stron WWW
 Przydatne  Kultura
Zdjęcie   Zakładki Odsłon

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu Poleć stronę znajomemu
W 1927 r. utworzono w Katowicach Muzeum Śląskie, którego głównym celem miało być zobrazowanie dorobku kultury duchowej i materialnej regionu śląskiego na tle osiągnięć ogólnopolskich. Posiadało ono zbiory i działy dotyczące przyrody, archeologii, etnografii, pamiątek z okresu powstań śląskich i plebiscytu, sztuki cechowej XIV-XIX w., rzemiosła artystycznego oraz sztuki XIX i XX w. Muzeum zostało otwarte w 1930 r., a w 1936 rozpoczęto budowę nowego gmachu dla ekspozycji powiększających się zbiorów. Ostatnia wojna nie oszczędziła budynku, który został doszczętnie zburzony, zaś nagromadzone w ciągu 2 lat eksponaty uległy rozproszeniu. Po wyzwoleniu Śląska w 1945 r., na zrębie ocalałych i odszukanych zbiorów zorganizowano nowe, wielodziałowe Muzeum Górnośląskie, którego siedzibą tym razem stał się Bytom.

GÓRNOŚLĄSKI PARK ETNOGRAFICZNY Poleć stronę znajomemu
Muzeum gromadzi architekturę wiejską dwóch regionów - Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego - od XVIII do XX wieku. Sa to zabudowania mieszkalne, gospodarcze, obiekty przemysłowe (wiatrak, kuźnie, garbrnie, młyn wodny), spichlerze dworskie oraz areszt sołecki. Na naszym terenie w sezonie odbywają się cykliczne imprezy folklorystyczne

KOPALNIA ZABYTKOWA I SZTOLNIA CZARNEGO PSTRĄGA Poleć stronę znajomemu
Do dziś zachowany stan wyrobisk zadecydował, aby ten wspaniały pomnik górniczej przeszłości zabezpieczyć i udostępnić społeczeństwu. Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej zdawało sobie sprawę, iż odbudowa zabytkowej kopalni to praca wymagająca wielu lat. Dlatego też z inicjatywy członków sekcji ochrony zabytków górniczych Stowarzyszenie podjęło starania o udostępnienie podziemi tarnogórskich w mniejszym zakresie, lecz za to w krótszym terminie. Ponieważ stan techniczny sztolni na odcinku położonym w pobliżu wylotu okazał się bardzo dobry, postanowiono zatem najpierw udostępnić fragment sztolni odwadniającej. Szyby wentylacyjne, częściowo uszkodzone odbudowano. Postanowiono je wykorzystać jako wejście do sztolni i wyjście na powierzchnię.

MUZEUM CHLEBA Poleć stronę znajomemu
Muzeum i jego bardzo liczne zbiory skierowane sš do młodzieży, acz nie tylko; zwiedzajšcy mogš na miejscu własnoręcznie uformować pieczywo i je upiec, co uatrakcyjnia zwiedzanie i przybliża pracę piekarzy. Ze względu na liczne przybywajšcš młodzież podwórzec zamieniony został w minipoletka najczę�ciej występujšcych w Polsce zbóż. Nasze zbiory muzealne gromadzili�my przez około 10 lat, a sš to między innymi tematyczne pocztówki, maszyny i urzšdzenia, narzędzia, wyposażenie wnętrz, dokumenty z okresu XIX i XX wieku oraz archiwalne dokumenty z XVI i XVII wieku. Nasze muzeum jest jedynym po�wieconym piekarstwu i ciastkarstwu muzeum w krajach Europy Wschodniej, porównywalne jedynie z podobnymi placówkami w Niemczech, Szwajcarii i Francji. Naszš ideš jest kultywowanie i uczenie szacunku do chleba oraz zwišzanych z nim polskich tradycji.

MUZEUM GÓRNICTWA WEGLOWEGO Poleć stronę znajomemu
Strona internetowa Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Na stronie znajduja się: imprezy, konferencje,wystawy, galeria.

MUZEUM W TARNOWSKICH GÓRACH Poleć stronę znajomemu
Muzeum mieści się na piętrze XVI-wiecznej kamienicy, w której pierwotnie znajdowała się siedziba starostów ziemi bytomsko-tarnogórskiej. Gościli tu m.in. królowie Jan III Sobieski, August II, poeci J. W. Goethe, J. U. Niemcewicz. W 1805 roku kamienicę nabył kupiec miejski Jan Sedlaczek, który urządził tu winiarnię, istniejącą na parterze i w piwniczkach do dzisiaj.

OPERA ŚLĄSKA W BYTOMIU Poleć stronę znajomemu
Teatr operowy w Bytomiu stanowi od ponad 60 lat chlubę i dumę śląskiego społeczeństwa. Siedzibą Opery Śląskiej jest niezwykłej urody, zabytkowy, ponad 100-letni gmach teatru miejskiego, zbudowany w latach 1899-1901 według projektu berlińskiego architekta Aleksandra Böhma, w stylu neoklasycystycznym, na 423 miejsca, który od swojej inauguracji tj. 1 października 1901 roku służy sztuce teatralnej. Za datę inaugurującą działalność Opery przyjmuje się 14 czerwca 1945 roku, datę „Halki” - pierwszego przedstawienia operowego w powojennej Polsce.

<<  start < poprz. [1] 2 nast.  > koniec >>
Pozycje :: : 1 - 7 z 11