Nie pamiętasz hasła?
Konto? Zarejestruj się!
Katalog stron WWW
 Przydatne  Kultura 
Zdjęcie   Zakładki Odsłon

MUZEUM CHLEBA Poleć stronę znajomemu 
Muzeum i jego bardzo liczne zbiory skierowane sš do młodzieży, acz nie tylko; zwiedzajšcy mogš na miejscu własnoręcznie uformować pieczywo i je upiec, co uatrakcyjnia zwiedzanie i przybliża pracę piekarzy. Ze względu na liczne przybywajšcš młodzież podwórzec zamieniony został w minipoletka najczę�ciej występujšcych w Polsce zbóż. Nasze zbiory muzealne gromadzili�my przez około 10 lat, a sš to między innymi tematyczne pocztówki, maszyny i urzšdzenia, narzędzia, wyposażenie wnętrz, dokumenty z okresu XIX i XX wieku oraz archiwalne dokumenty z XVI i XVII wieku. Nasze muzeum jest jedynym po�wieconym piekarstwu i ciastkarstwu muzeum w krajach Europy Wschodniej, porównywalne jedynie z podobnymi placówkami w Niemczech, Szwajcarii i Francji. Naszš ideš jest kultywowanie i uczenie szacunku do chleba oraz zwišzanych z nim polskich tradycji.


Muzeum Górnośląskie w Bytomiu Poleć stronę znajomemu 
W 1927 r. utworzono w Katowicach Muzeum Śląskie, którego głównym celem miało być zobrazowanie dorobku kultury duchowej i materialnej regionu śląskiego na tle osiągnięć ogólnopolskich. Posiadało ono zbiory i działy dotyczące przyrody, archeologii, etnografii, pamiątek z okresu powstań śląskich i plebiscytu, sztuki cechowej XIV-XIX w., rzemiosła artystycznego oraz sztuki XIX i XX w. Muzeum zostało otwarte w 1930 r., a w 1936 rozpoczęto budowę nowego gmachu dla ekspozycji powiększających się zbiorów. Ostatnia wojna nie oszczędziła budynku, który został doszczętnie zburzony, zaś nagromadzone w ciągu 2 lat eksponaty uległy rozproszeniu. Po wyzwoleniu Śląska w 1945 r., na zrębie ocalałych i odszukanych zbiorów zorganizowano nowe, wielodziałowe Muzeum Górnośląskie, którego siedzibą tym razem stał się Bytom.


MUZEUM GÓRNICTWA WEGLOWEGO Poleć stronę znajomemu 
Strona internetowa Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Na stronie znajduja się: imprezy, konferencje,wystawy, galeria.
17 


KOPALNIA ZABYTKOWA I SZTOLNIA CZARNEGO PSTRĄGA Poleć stronę znajomemu 
Do dziś zachowany stan wyrobisk zadecydował, aby ten wspaniały pomnik górniczej przeszłości zabezpieczyć i udostępnić społeczeństwu. Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej zdawało sobie sprawę, iż odbudowa zabytkowej kopalni to praca wymagająca wielu lat. Dlatego też z inicjatywy członków sekcji ochrony zabytków górniczych Stowarzyszenie podjęło starania o udostępnienie podziemi tarnogórskich w mniejszym zakresie, lecz za to w krótszym terminie. Ponieważ stan techniczny sztolni na odcinku położonym w pobliżu wylotu okazał się bardzo dobry, postanowiono zatem najpierw udostępnić fragment sztolni odwadniającej. Szyby wentylacyjne, częściowo uszkodzone odbudowano. Postanowiono je wykorzystać jako wejście do sztolni i wyjście na powierzchnię.
20 


MUZEUM W TARNOWSKICH GÓRACH Poleć stronę znajomemu 
Muzeum mieści się na piętrze XVI-wiecznej kamienicy, w której pierwotnie znajdowała się siedziba starostów ziemi bytomsko-tarnogórskiej. Gościli tu m.in. królowie Jan III Sobieski, August II, poeci J. W. Goethe, J. U. Niemcewicz. W 1805 roku kamienicę nabył kupiec miejski Jan Sedlaczek, który urządził tu winiarnię, istniejącą na parterze i w piwniczkach do dzisiaj.
20 


GÓRNOŚLĄSKI PARK ETNOGRAFICZNY Poleć stronę znajomemu 
Muzeum gromadzi architekturę wiejską dwóch regionów - Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego - od XVIII do XX wieku. Sa to zabudowania mieszkalne, gospodarcze, obiekty przemysłowe (wiatrak, kuźnie, garbrnie, młyn wodny), spichlerze dworskie oraz areszt sołecki. Na naszym terenie w sezonie odbywają się cykliczne imprezy folklorystyczne
21 


TEATR NOWY W ZABRZU Poleć stronę znajomemu 
Teatr Nowy w Zabrzu założony został w 1959 roku. Od początku jego istnienia odgrywał znaczącą funkcję kulturotwórczą i edukacyjną. Do dnia dzisiejszego przygotował ponad 220 premier, w tym premiery autorów śląskich (m.in. Albina Siewierskiego, Stanisława Bieniasza, Stanisława Piskorza).
21 

<<  start < poprz. [1] 2 nast.  > koniec >>
Pozycje :: : 1 - 7 z 11
Wstecz
Free thumbnail preview by Thumbshot.de