Nie pamiętasz hasła?
Konto? Zarejestruj się!
Katalog stron WWW
 Przydatne  Kultura 
Zdjęcie   Zakładki Odsłon

PLANETARIUM ŚLĄSKIE Poleć stronę znajomemu 

Największe i najstarsze polskie planetarium powstało w 1955 roku dla uczczenia pamięci wielkiego astronoma, Mikołaja Kopernika. Zostało wyposażone w aparaturę projekcyjną, umieszczoną pod 23-metrową kopułą stanowiącą ekran sztucznego nieba. Widownia mieści jednocześnie prawie 400 osób.

24 


OPERA ŚLĄSKA W BYTOMIU Poleć stronę znajomemu 
Teatr operowy w Bytomiu stanowi od ponad 60 lat chlubę i dumę śląskiego społeczeństwa. Siedzibą Opery Śląskiej jest niezwykłej urody, zabytkowy, ponad 100-letni gmach teatru miejskiego, zbudowany w latach 1899-1901 według projektu berlińskiego architekta Aleksandra Böhma, w stylu neoklasycystycznym, na 423 miejsca, który od swojej inauguracji tj. 1 października 1901 roku służy sztuce teatralnej. Za datę inaugurującą działalność Opery przyjmuje się 14 czerwca 1945 roku, datę „Halki” - pierwszego przedstawienia operowego w powojennej Polsce.
23 


SKANSEN "KRÓLOWA LUIZA" Poleć stronę znajomemu 
Początki kopalni "Królowa Luiza" w Zabrzu - przedsiębiorstwa, które zapoczątkowało wielką industrializację Górnego Śląska w XIX i XX wieku - sięgają roku 1791.
22 


TEATR ROZRYWKI W CHORZOWIE Poleć stronę znajomemu 
Początki Teatru Rozrywki sięgają końca lat 70. W Radiokomitecie będącym nadrzędnym organem Telewizji Polskiej zrodził się pomysł, aby przy katowickim ośrodku TVP powołać Music-hall. Wielka rewia w stylu broadwayowskim, strusie pióra, długonogie tancerki - to miało przykuć uwagę nie tylko publicystów. Z założenia music-hall miał stanowić swoistą mieszankę rewii, variette i musicalu, połączoną z recitalami gwiazd. Plany repertuarowe były imponujące: 250 przedstawień rocznie, w tym trzy premiery rewiowe, musical, a co miesiąc - show.
22 


GÓRNOŚLĄSKI PARK ETNOGRAFICZNY Poleć stronę znajomemu 
Muzeum gromadzi architekturę wiejską dwóch regionów - Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego - od XVIII do XX wieku. Sa to zabudowania mieszkalne, gospodarcze, obiekty przemysłowe (wiatrak, kuźnie, garbrnie, młyn wodny), spichlerze dworskie oraz areszt sołecki. Na naszym terenie w sezonie odbywają się cykliczne imprezy folklorystyczne
21 


TEATR NOWY W ZABRZU Poleć stronę znajomemu 
Teatr Nowy w Zabrzu założony został w 1959 roku. Od początku jego istnienia odgrywał znaczącą funkcję kulturotwórczą i edukacyjną. Do dnia dzisiejszego przygotował ponad 220 premier, w tym premiery autorów śląskich (m.in. Albina Siewierskiego, Stanisława Bieniasza, Stanisława Piskorza).
21 


KOPALNIA ZABYTKOWA I SZTOLNIA CZARNEGO PSTRĄGA Poleć stronę znajomemu 
Do dziś zachowany stan wyrobisk zadecydował, aby ten wspaniały pomnik górniczej przeszłości zabezpieczyć i udostępnić społeczeństwu. Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej zdawało sobie sprawę, iż odbudowa zabytkowej kopalni to praca wymagająca wielu lat. Dlatego też z inicjatywy członków sekcji ochrony zabytków górniczych Stowarzyszenie podjęło starania o udostępnienie podziemi tarnogórskich w mniejszym zakresie, lecz za to w krótszym terminie. Ponieważ stan techniczny sztolni na odcinku położonym w pobliżu wylotu okazał się bardzo dobry, postanowiono zatem najpierw udostępnić fragment sztolni odwadniającej. Szyby wentylacyjne, częściowo uszkodzone odbudowano. Postanowiono je wykorzystać jako wejście do sztolni i wyjście na powierzchnię.
20 

<<  start < poprz. [1] 2 nast.  > koniec >>
Pozycje :: : 1 - 7 z 11
Wstecz
Free thumbnail preview by Thumbshot.de