Szkoła nr 7
w Radzionkowie III

A wszystko zaczęło się 1 września 1959 roku. Właśnie wtedy nastąpiło uroczyste otwarcie nowej szkoły, na które przybyli przedstawiciele katowickiego kuratorium, młodzież szkolna oraz cała społeczność osiedlowa. Szkoła otrzymała nazwę Szkoły Podstawowej Nr 7 w Radzionkowie (gdyż do niego należała wtedy nasza dzielnica), a jej pierwszym dyrektorem został pan Jan Malczewski. Uroczystość otwarcia szkoły została utrwalona na fotografiach.

Następnego dnia rozpoczęła się nauka. Całą szkołę udekorowano kwiatami. Na jej wyposażeniu znajdowały się ławki, szafy, skrzypce i fortepian, który towarzyszył późniejszym uroczystościom szkolnym.

Uroczyste otwarcie

O większość sprzętu zadbała pani Anna Ruta, która objęła funkcję zastępcy dyrektora szkoły. Pierwszymi uroczystościami obchodzonymi w szkole były: choinka noworoczna oraz obchody Dnia Matki.
W marcu 1960 roku szkoła otrzymuje imię generała Karola Świerczewskiego.

Następny rok szkolny rozpoczął się powitaniem nowego dyrektora, którym została pani Jadwiga Nowara. Pełniła tę funkcję przez 11 lat. Była to postać wyjątkowa w historii naszej szkoły.

W 1961r w szkole gościliśmy wyjątkowego człowieka. W związku z 40 stą rocznicą wybuchu

Powstań Śląskich do szkoły zaproszono pana prof. Henryka Wójcika, uczestnika Powstania Wielkopolskiego oraz III Powstania Śląskiego.

Kierownik Szkoły nr 7
Jan Malczewski - wygłasza referat

W czasie spotkania z młodzieżą pan prof. opowiadał o losach Ślązaków w okresie międzywojennym. Jego pobyt został upamiętniony wpisem do kronikiszkolnej.
W roku następnym odbył się uroczysty poranek,na którym wręczono naszej szkole dyplom za uzyskanie I miejsca w wojewódzkim konkursie "Szlakiem sztafety oszczędnych"

Rok 1962 to ważny rok dla naszych artystów. W tym bowiem roku uczniowie ze szkolnego koła teatralnego organizują swoje pierwsze przedstawienie pt: "Krasnal Hałabała". Dzięki pracy i zaangażowaniu rodziców powstała scena oraz dekoracja. Z zebranych za przedstawienie pieniędzy zakupiono do szkoły perkusję dziecięcą oraz stroje na kolejne występy. W tym roku pierwsze osiągnięcia zdobyli sportowcy, wygrywając puchar w rozgrywkach międzyszkolnych.

Mimo tych wszystkich osiągnięć

Pierwsze lekcje w nowej szkole
szkoła borykała się z poważnymi problemami. Bardzo duża liczba uczniów spowodowała że, wprowadzono naukę na trzy zmiany, klasy były przepełnione, a pomimo starań nadal brakowało podstawowego sprzętu.

W 1964 roku członkowie koła modelarskiego działającego w naszej szkole zorganizowali na sali gimnastycznej wystawę swoich modeli, na którą zaproszono rodziców. Sprzęt szkolny zostaje wzbogacony o nowy magnetofon.
Jednak największym wydarzeniem było uruchomienie świetlicy szkolnej. Na jej otwarcie zakupiono 8 stolików, 80 krzeseł, 2 biurka i 2 szafy. Aby umilić czas młodzieży kupiono jeszcze piłki, gry, książki i radio z adapterem. Dla sprawnego funkcjonowania stołówki kupiono lodówkę, garnki i talerze. Na zajęcia świetlicowe mogło uczęszczać około 50-ciu uczniów. Organizowano im wycieczki, zabawy oraz dodatkowe nauczanie. W styczniu 1965 odbyła się pierwsza impreza w świetlicy - "Choinka noworoczna".

W roku szkolnym 1965/66 rozwinęło działalność Koło Turystyczno - Krajoznawcze, które z okazji obchodów 1000-lecia Państwa Polskiego zorganizowało dla uczniów rajdy: Szlakiem husarii polskiej oraz powstań śląskich.
Dzięki ofiarności rodziców przy szkole powstało lodowisko, a w roku następnym rozpoczyna działalność Związek Harcerstwa Polskiego. Uczniowie z nowym nauczycielem geografii zwiedzają Warszawę, Kraków, Kazimierz i Nałęczów.
Nasza szkoła nadal zajmuje czołowe miejsca w konkursach międzyszkolnych:
- II miejsce w konkursie "Moja ulubiona książka",
- IV miejsce w Konkursie wiedzy o Śląsku (na 17 startujących szkół),
- III miejsce w konkursie powiatowym zdobywa chór szkolny.
W dziedzinie sportu - I miejsce w skokach narciarskich oraz puchar w zawodach lekkoatletycznych.
Nasi uczniowie chętnie włączali się również w prace społeczne. Pod nadzorem nauczycieli pomagali przy budowie osiedlowego boiska sportowego oraz zorganizowali zbiórkę pieniędzy na odbudowę Zamku Królewskiego w Warszawie, za co otrzymali specjalne podziękowania.

I tak dotaliśmy do roku 1971. Wtedy to pożegnaliśmy panią dyrektor Jadwigę Nowarę, która odeszła na emeryturę. Nowym dyrektorem szkoły został pan Antoni Pierchała.