Renata Nowa
Renata Nowara została nauczycielem naszej szkoły tuż po ukończeniu liceum pedagogicznego w roku 1959. Początkowo uczyła przede wszystkim przedmiotów matematyczno-przyrodniczych, po ukończeniu wychowania technicznego w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Katowicach pracowała z uczniami na lekcjach prac ręcznych.

ROK SZKOLNY 1985/86
Image
Na terenie szkoły działały następujące koła zainteresowań: polonistyczne, matematyczne, języka rosyjskiego, biologiczne, geograficzne, fizyczne, chemiczne, plastyczne, recytatorskie.
Młodzież mogła działać w następujących organizacjach: ZHP, LOP, SK TPPR, SKS, Samorząd Szkolny.
Na terenie szkoły działała świetlica szkolna, z dożywiania korzystało 120 uczniów z biblioteki szkolnej korzystało 469 uczniów; w ciągu roku szkolnego wypożyczono 9217 książek, co dało średnią 18,7 książki na ucznia. Przeprowadzono 22 lekcje biblioteczne, a kilka z nich odbyło się w Filii Biblioteki Publicznej. Biblioteka wzbogaciła swój księgozbiór dzięki Komitetowi Rodzicielskiemu, a także darowi absolwentów naszej szkoły. Harcerze i zuchy naszej szkoły przekazali do biblioteki 18 książek.

Uczniowie swoje oszczędności gromadzili w SKO. Najwięcej zaoszczędziły klasy II i IV. Z uzyskanych "procentów" zakupiono nagrody książkowe dla uczniów systematycznie oszczędzających w SKO. Nagrody wręczono na zorganizowanym w październiku 1985 roku apelu z okazji Miesiąca Oszczędności. Członkowie koła TPPR zorganizowali apel z okazji rocznicy Rewolucji Październikowej, a uczennica klasy VIII zajęła I miejsce w konkursie piosenki radzieckiej organizowanym przez MDK w Bytomiu. Samorząd Szkolny przygotował dla pracowników Spółdzielni Mieszkaniowej "Nasz Dom" dwa montaże poetyckie: z okazji Dnia Budowlańca i 41 rocznicy PRL, podjął też szereg prac społecznych np. sadzenie drzew, kwiatów, porządkowanie trawników, (w sumie wypracowano 230 godzin roboczych. ) Młodzież zorganizowała "Święto powitania Wiosny."
Ze świetlicy korzystało około 90 uczniów. W ramach zajęć świetlicowych działały koła zainteresowań: plastyczne, aktorskie, filatelistyczne. Świetlica zorganizowała Zabawę Karnawałową na której zaprezentowano inscenizację " Noworoczny bal".
W roku szkolnym 1985/86 do drużyny ZHP należało 64 harcerzy i 30 zuchów. Zbiórki odbywały się w harcówce SM "Nasz Dom". We wrześniu zorganizowano "Święto pieczonego ziemniaka", harcerze wzięli udział w "Święcie latawca", w Rajdzie "Rodło 85", w konkursie piosenki harcerskiej (II i III miejsce), bawiono się na zabawie Mikołajkowej i Karnawałowej. Za dobrą pracę społeczną harcerze otrzymali wyróżnienie w postaci dwóch wycieczek krajoznawczych.
Image

Szkolne koło recytatorskie przygotowało w ciągu roku wiele ciekawych uroczystości i występów: akademię z okazji Święta LWP, inscenizację baśni M. Konopnickiej "O krasnoludkach i sierotce Marysi", wieczór poezji M. Konopnickiej dla członków klubu "Praktyczna Pani", akademię z okazji Dnia Kobiet, montaż słowno-muzyczny z okazji 1 Maja, obrazek literacki "Kwestia winy Prometeusza" z okazji Dni Oświaty, Kultury, Książki i Prasy, część artystyczną na uroczystość zakończenia roku szkolnego.
SKS prowadził zajęcia w trzech sekcjach: piłka siatkowa dziewcząt starszych, piłka siatkowa dziewcząt młodszych, badminton. W roku szkolnym 1985/86 młodzież naszej szkoły zajęła następujące miejsca w rozgrywkach i zawodach:
V miejsce chłopcy i XII miejsce dziewczyny – biegi przełajowe,
III miejsce dziewczyny i XVI miejsce chłopcy – sztafeta 4x1 OOm,
XII miejsce chłopcy i XIII miejsce dziewczyny – sztafeta olimpijska,
II miejsce – siatkówka dziewcząt,
VII miejsce – wielobój dziewcząt,
VIII miejsce – wielobój chłopców,
VI miejsce – halowy mecz piłki ręcznej,
IV miejsce – piłka nożna "Mundialito",
I miejsce – Międzyszkolne Zawody Cyklotrialu.

W tym roku szkolny uczniowie brali udział w wielu imprezach kulturalnych. Odbyły się 34 wycieczki dalsze, 62 wycieczki bliższe, przedmiotowe, 22 wyjścia do teatru i opery, 17 do muzeum, 22 do kina i 6 do zakładów pracy. Zakupiono nowy sprzęt sportowy (piłki, rakiety, stopery, taśmy), nowy kozioł gimnastyczny, dwa radia, dwa radiomagnetofony, wyposażono gabinet biologiczny.

August Kowalczyk –
aktor, reżyser, dyrektor teatrów, więzień Auschwitz

ROK SZKOLNY 1986/87
Obchody 40 rocznicy patrona szkoły gen. K. Swierczewskiego, z tej okazji w harcówce SM "Nasz Dom" odbyło się uroczyste ślubowanie, na którym gościem specjalnym był hm PL Jan Piechaczek.
29 kwietnia 1987 w szkole miało miejsce szczególne spotkanie z aktorem, reżyserem, dyrektorem teatrów, więźniem Auschwitz - Augustem Kowalczykiem. Aktor we wspomnieniach opowiadał o warunkach życia w obozie i o ucieczce z tego strasznego miejsca.
Szkolne koło TPPR wraz z opiekunem p. M Bosak otrzymało wyróżnienie od Inspektora Oświaty i Wychowania UM w Bytomiu. 82 dzieci z naszej szkoły wyjechało na śródroczny wypoczynek klimatyczny do Świnoujścia. 30 osobowa grupa harcerzy z p. T. Żodziewską wybrała się na wycieczkę do Trójmiasta. Drogę powrotną odbyli samolotem LOT i 6 czerwca szczęśliwie wylądowali na lotnisku w Pyrzowicach. Uczniowie klas VI-VII odbyli wycieczkę po ziemi kieleckiej "Szlakiem Żeromskiego, Sienkiewicza i Dygasińskiego".
Osiągnięcia sportowe w roku szkolnym 1986/87: III miejsce w Turnieju piłki nożnej w Radzionkowie,
IX miejsce w Wieloboju lekkoatletycznym dziewcząt w Bytomiu,
VI miejsce w Wieloboju lekkoatletycznym chłopców w Bytomiu,
IV miejsce w miejskich zawodach siatkówki chłopców,
VI i VII miejsce w biegach przełajowych,
I miejsce w turnieju "Sport i zabawa" zorganizowanym przez SP 32,
IV miejsce w turnieju "Złoty krążek",
II i VII miejsce w biegach przełajowych z okazji 1 Maja,
XVI i X miejsce w wieloboju sprawnościowym o Puchar Świata Młodych,
V i VII miejsce w sztafecie dziewcząt.
W lipcu 30 harcerzy wraz z p. T. Żodziewską wyjechało do Krosna na obóz harcerskiego modelarstwa lotniczego.