Aktualności arrow Archiwum news'ów arrow Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Nie pamiętasz hasła?
Konto? Zarejestruj się!
Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych Drukuj Poleć znajomemu
Redaktor: smarzewski   
poniedziałek, 11.11.2013

plakat2Kto czyta, żyje wielokrotnie,

kto zaś z książkami obcować nie chce —

na jeden żywot jest skazany.

Józef CzechowiczKto wymyślił takie święto?

 W 1971 roku powstało Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarzy Szkolnych. Organizacja ta zajmuje się problemami bibliotek oraz bibliotekarzy szkolnych. I właśnie to Stowarzyszenie w 1999 roku zainicjowało Międzynarodowe Święto Bibliotek Szkolnych, które obchodzone jest w ostatni poniedziałek października. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych. Od 4 lat to świętowanie przedłużyło się do całego miesiąca.

 

Image here:


Jak co roku, tym razem nasza szkoła również upamiętniła ten dzień. Pani Beata Michalik – nasza bibliotekarka – wraz z uczniami klas II przygotowała przedstawienie pod tytułem Książka przed sądem, które miało uświadomić nam, że książka jest ważnym elementem naszego życia. Zapytacie dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Czytanie czyni człowieka nowoczesnym, otwiera na świat, przybliża inne kultury, uczy szacunku dla ich odmienności. Rozwija uczucia, czyni nas wrażliwszymi. Pozwala znaleźć źródło siły i radości, być twórczym, działać — myśląc. Czytanie rozwija fantazję, pobudza wyobraźnię. Pozwala lepiej rozumieć siebie, innych i świat. Czytanie i słuchanie tekstów „zakorzenia” we własnym języku i kulturze, oswaja z symbolami, narodową tradycją i przeszłością. Wzbogaca słownictwo, ułatwia wyrażanie myśli i uczuć; sprawia, że więcej rozumiemy. Czytanie również pozwala więcej wiedzieć — książka nadal pozostaje ważnym źródłem wiedzy. Poza tym poprawia koncentrację i możliwość dłuższego skupienia uwagi, chroni przed uzależnieniem od telewizji i komputera.

Pamiętaj, że książka może być przyjacielem, a czytanie przynieść ukojenie i nadzieję albo po prostu odpoczynek. Z czytania nie możesz zrezygnować!!!

Pamiętaj również o tym, że biblioteka to miejsce przyjazne, interesujące, ważne!

Tutaj możesz:

§  wybierać i wypożyczać książki

§  czytać czasopisma

§  wyszukiwać informacje

§  myśleć

§  odrobić zadanie domowe

§  odpocząć

Dlatego serdeczne zapraszamy wszystkich do naszej biblioteki!!!  Tym bardziej, że w tym roku wzbogaciła się ona o nowe książki, które warto przeczytać.

 

Przyjdź, zobacz, wypożycz książkę i uzależnij się od czytania. Jak złapiesz bakcyla, to nawet grube książki nie będą Cię przerażały. A może to Ty zostaniesz czytelnikiem roku?

 

...Książka: zwykłe papierowe karty,

znanych liter czarne, równe rzędy...

Zacznij czytać — to tak jakbyś wkroczył

W świat przedziwny:

bliski, a odmienny...

Ewa Szelburg-Zarembina


Odsłon: 679

  Bądź pierwszym który skomentuje
RSS komentarzy

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.
Proszę zaloguj się lub zarejestruj.

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.6
Polska adaptacja JoomlaPL.com Team
AkoComment © Copyright 2004 by Arthur Konze - www.mamboportal.com
All right reserved